ODPUSTENIE

ODPUSTENIE

Prečo by som mal odpustiť, keď druhá osoba nemá pravdu?

Šrí Bhagavan: "Ak nedokážeš odpustiť, budeš ničiť sám seba. Takže odpúšťaš nie kvôli druhej osobe, ale pre svoje vlastné dobro. Väčšina tvojich problémov v externom svete vzniká vďaka tvojim zraneniam. Vnútorné zranenie môže spôsobiť externý problém. Pokiaľ neodpustíš, nesieš si v sebe druhú osobu, ktorá ovláda tvoj život, aj keď je od teba fyzicky vzdialená.

Keď nie si schopný zabudnúť na situáciu alebo danú osobu, neustále ťa bude prenasledovať minulosť pri čomkoľvek, čo sa budeš snažiť urobiť a v dôsledku toho stratíš pokoj mysli zas a znova.

Následkom toho nebudeš schopný efektívne pracovať. To sa prejaví v situáciách ako “zlyhanie inteligencie”.

Takisto keď máš intenzívny (emocionálny) náboj, kupodivu kamkoľvek pôjdeš, budeš stretávať ten istý typ ľudí, až kým tvoj náboj nezmizne.

Napríklad: nenávidíš ľudí, ktorí sú veľmi zlostní alebo veľmi kritickí (jednoducho máš náboj). V tvojom živote budeš stretávať ľudí, ktorí sú prchkí a kritickí. Takže pokiaľ nezavŕšiš svoje učenie, život ti bude do cesty predhadzovať rovnaké situácie alebo ľudí.

Akonáhle prežiješ bolesť alebo zranenie v celej ich úplnosti, bolesť zmizne a dôjde k odpusteniu.

Ako to urobiť? Nie útekom od bolesti, ospravedlňovaním bolesti, ľahostajnosťou k utrpeniu, atď. Odpoveďou je prežitie bolesti takej, aká je. Aby si prežil bolesť, musíš sa k nej vzťahovať v celej jej neskrývanosti a obnaženosti. Je tam a tak to je. Absolútne žiadne výhovorky alebo zdôvodňovania k jej prítomnosti v tvojom živote. Iba pri takom pohľade môžeš skutočne prežiť bolesť. V tomto procese dôjde k odpusteniu, keď prežiješ bolesť v celej jej úplnosti.

Odpustenie je vnútorný proces. Nemal by si si ho zameniť za praktické činy, ktoré musíš urobiť v externom svete.

To, čo musíš urobiť, je prežiť bolesť a hnev v tvojom vnútri. Keď ich budeš naplno prežívať, zmieriš sa sám so sebou a z toho dôvodu budeš spontánne reagovať na externú situáciu bez akejkoľvek vnútornej nevraživosti, odporu alebo odsúdenia. Musíš mať na pamäti, že každý čin vychádzajúci zo zranenia alebo odsudzovania, môže viesť len k oveľa mizernejším situáciám. Zatiaľ čo vnútorne trpíš kvôli nejakej situácii, môžeš byť takisto veľmi funkčný v externom svete.

Nestačí, ak to vieš intelektuálne. Učenie musíš aplikovať v reálnom živote. Spočiatku to môže byť trošku ťažké, každopádne potrebuješ tomu prísť na kĺb, to je všetko a od tej chvíle si už navždy budeš užívať robenie tej istej veci.

Keďže externý svet je len odrazom vnútorného sveta, intenzívne pocity ako zranenie alebo nenávisť majú za následok finančné problémy, zdravotné problémy a zlyhania v živote. Vediac o závažnej ujme, ktorú utrpíš, keď ti chýba odpustenie, môžeš pochopiť nevyhnutnosť odpustenia. Všade kde je odpustenie, sa prirodzene dejú zázraky a brány Milosti sú navždy otvorené.